Ako vybrať ten správny herný notebook?

   

Existuje mnoho aspektov, ktoré zohrávajú úlohu pri výbere toho ideálneho herného notebooku. Samozrejme nás, alebo skôr vás najviac obmedzuje rozpočet, ktorý ste po hlasovaní rodiny dostali k dispozícii.

    

Hlavnou OTÁZKOU teda je KOĽKO PEŇAZÍ som ochotný do notebooku INVESTOVAŤ ???

  

       

         

 

Naša ponuka herných notebookov štartuje niečo nad 500  s tým, že sa jedná o takú strednú triedu, chcete li- zlatú strednú cestu. Tieto notebooky svojim výkonom ďaleko presahujú nové notebooky, ktoré v tejto cenovej relácii nájdete v nejakom obchode s elektronikou. Rozbehnete na nich všetky najnovšie hry, ale u tých náročnejších na grafiku, ako je napr. Cyberpunk 2077, budete musieť zľaviť na detailoch. Samozrejmosťou je úprava fotiek a videí či bežná kancelárska práca. Tu Vám nadbytočný výkon urýchli všetku prácu. Vďaka SSD diskom a viacjadrovým procesorom je zdĺhavé načítanie minulostí.

            

Pokračovali by sme tým, NA ČO BUDE NOTEBOOK VYUŽÍVAŤ (ako náročné hry budem hrať/ v akých náročných programoch budem pracovať atď.) Vyberáme teda podľa parametrov (CPU/GPU/RAM/HDD/SSD) - tu radi pomôžeme, ak sa vo výpočtovej technike až tak neorientujete. Ak potrebujete na notebooku „rozbehnúť“ či už konkrétnu hru, program na modelovanie, alebo iné iné aplikácie, NAPÍŠTE NÁM A SPÝTAJTE SA. My danú vec preskúmame a ozveme sa späť. Platí pravidlo VÝKON=CENA. Nižšie si povieme o základnom delení hardwaru, teda komponentov, ktoré sú vo vnútri našich herných notebookov.

        

        

    

        

PROCESOR ( CPU ): Naše herné notebooky disponujú najmenej štvorjadrovými procesormi u tých najlacnejších kúskov od tradičných výrobcov Intel a AMD. Niektorí ľudia preferujú viac Intel, čo do spoľahlivosti a výkonu. Môžeme ale potvrdiť, že výrobca AMD so svojimi Ryzenmi už je viac ako konkurencieschopné a niektoré z procesorov výkonom a parametrami Intel dokonca predbehne. Čo sa týka Intelu, naše notebooky štartujú na procesoroch i5 a i7 siedmej generácie Kaby Lake a končia u generácie dvanástej s označením Alder Lake. AMDčka začínajú pri Ryzene 5 s označením 3550H a končí pri AMD Ryzene 9. Počet jadier / vlákien daného procesora a jeho frekvenciu na ktorej pracujú, nájdete vždy v inzeráte konkrétneho notebooku.

    

        

GRAFICKÁ KARTA ( GPU ): Aby sme vôbec mohli hovoriť o hernom notebooku, musí byť vybavený tzv. dedikovanou grafickou kartou. To znamená, že má svoj vlastný čip, ktorý je pripájaný k základnej doske. Hlavnými výrobcami sú nVIDIA so svojimi GeForce sériami GTX a RTX a AMD s radou RX. Naše herné notebooky štartujú na grafickom čipe GTX 1050 so 4 GB vlastnej pamäte a idú cez GTX 1650 až k modelom s kartami zo série RTX s 8 GB vlastnou pamäťou a vyššie. Tu záleží na tom, ako nároční ste hráči, aké hry hráte, prípadne v akých náročných programoch po grafickej stránke chcete pracovať. Opäť VÝKON=CENA.

    

  

    

         

OPERAČNÁ PAMÄŤ ( RAM ): Základom pre aspoň trochu herný notebook je 8 GB tzv. RAMky. Naše herné notebooky sú štandardne rozširované minimálne na 16 GB a to vždy v dual-channeli (2x8GB / 2x16GB atď.) Po dohode je možné u našich notebookov pamäť navýšiť podľa priania.

          

          

PEVNÝ DISK ( HDD / SSD ): Alebo uložisko- to kam si ukladáte svoje dáta a odkiaľ beží operačný systém notebooku. Súvisí s ním rýchlosť načítania a teda aj Vaše nervy. Naše herné notebooky disponujú vždy rýchlym SSD diskom typu PCIe NVMe M.2, ktorého rýchlosť je niekoľkonásobne rýchlejšia ako pri klasickom HDD, ktorý zostáva dobrou voľbou na ukladanie osobných dát. Operačný systém je vždy inštalovaný na rýchle SSD disky. Po dohode je možné u našich notebookov úložisko akokoľvek rozšíriť.

       

    

                       

      

        

DISPLEJ: Čo veľkosť notebooku- respektíve jeho obrazovky ? Budete notebook prenášať ? Alebo ho budete používať výhradne doma ako náhradu za stolné PC ? Štandardná uhlopriečka u displeja herných notebookov je 15,6“. Väčšie 17,3“ obrazovky sú potom tou dokonalou náhradou za stolný počítač. Niektorí výrobcovia ešte robia niečo medzi a to je rozmer 16,1“ a nájdeme dokonca aj väčší ako je 17,3“. Platí pravidlo: Čím väčšie, tým drahšie. A nie je to len o veľkosti displeja. Ďalším parametrom je jeho rýchlosť, čiže obnovovacia frekvencia. Základných 60Hz nájdete na každom IPS Full HD paneli, teda na každom z našich herných notebookov. Tie lepšie majú potom od 120 Hz až po 300 Hz.

        

        

A čo DESIGN NOTEBOOKU a jeho SPRACOVANIE Toto už je čisto na Vás! Každému sa páči niečo iné a je to otázka vkusu, ktorý herný notebook padne do oka práve Vám. Avšak sa tu opäť pripláca. Prémiové, celokovové, designovo lepšie spracované notebooky sú drahšie ako tie plastové. A nie je to len o tom zovňajšku. Drahšie herné notebooky majú väčšinou lepšie riešené chladenie a to je dôležitý aspekt pre dlhovekosť notebooku.

  

     

      

AKÚ ZNAČKU ? Podobná záležitosť ako ohľadom dizajnu. Väčšinou má človek už s nejakou skúsenosťou a preferuje ju, ba naopak ho v niečom sklamala. U nás to triedime skôr na modely rôznych značiek, u ktorých nebola nikdy žiadna reklamácia a nemajú žiadne výrobné nedostatky. Takéto herné notebooky nájdete v ponuke compraider.cz

    

        

 

    

               

OD KOHO herný notebook KÚPIŤ ? No a tu Vám radi poradíme 😉. Odpoveď je predsa jasná. Ale teraz vážne. Ak sa obzeráte po nejakom „bazárovom“ kúsku buďte obozretní. Internet je plný vykotúľaných podvodníkov. Neposielajte peniaze vopred! Osobné odovzdanie s možnosťou vyskúšania a notebook s kompletnou dokumentáciou, faktúrou a zárukou by mal byť bez problémov. Výhodou je oveľa nižšia cena, než pri novom tovare.

    

    

    

Veľa šťastia s výberom a keby niečo… STAČÍ NAPÍSAŤ !

    

     

Kliknutím na odkaz sa dostanete na našu aktuálnu ponuku herných notebookov: https://www.compraider.cz/sk/herne-notebooky