Ako si nainštalovať na svoj notebook alebo PC operačný systém Windows?

   

V prípadoch, keď zakúpený notebook má inštalačné súbory uložené na disku, stačí do vyhľadávača napísať OBNOVIŤ POČÍTAČ DO TOVÁRNEHO NASTAVENIA a procedúru spustiť. Všetky dôležité súbory ODPORÚČAME zálohovať niekam na externý disk a vykonať ČISTÚ INŠTALÁCIU s vymazaním všetkých dát, kedy sa síce zmažú aj tie Vaše súbory, ale tiež všetok škodlivý software a malware, ktorý sa za dobu používania notebooku na disky nazhromaždili. Tomu sa človek skrátka nevyhne.

    

  

  

     

V prípade, že operačný systém nie je súčasť disku a to zistíte jednoducho počas prvej operácie, budete potrebovať nasledujúce pomôcky. USB FLASH DISK s kapacitou najmenej 8 GB a INŠTALAČNÝ ISO súbor WINDOWS 10 alebo 11, ktoré stiahnete na stránkach Microsoftu.

      

ODKAZ tu: https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download

 

   

POMOCOU NÁSTROJA Media Creation Tool sa všetko urobí automaticky. Postupujte podľa pokynov a obrázkového manuálu. Prípravu na inštaláciu máte hotovú.

  

TERAZ K INŠTALÁCII SAMOTNEJ. Sú dve možnosti ako ju vykonať. Pre menej zdatných bude lepšie spustiť akciu priamo vo Windows. Otvorte USB flash disk, na ktorom sa inštalácia vytvorila a spustíte SETUP.

        

Sú ale prípady, keď je počítač nejakým spôsobom „zasekaný“ a nenájde ani do Windows. Navyše táto druhá možnosť inštalácie je oveľa rýchlejšia. Poďme sa na ňu teda pozrieť. V prvom kroku je nutné sa dostať k NASTAVENIU BOOTOVANIA. Niektoré notebooky majú zrýchlenú voľbu (napr. tlačidlo F8, F12 a pod.), ale istým spôsobom je nabehnutie do BIOSU. To urobíte stláčaním klávesových skratiek v závislosti na značku notebooku. Najčastejšie je to kláves F2, môže byť F8, F10, F12, alebo DELETE.

     

   

  

TLAČIDLO MAČKAJTE IHNEĎ po zapnutí notebooku (myslíme ihneď po stlačení tlačidla zapnúť).

     

Pokiaľ ste sa úspešne dostali do BIOSU, hľadajte kolonku BOOT SETTING alebo niečo podobné.

Tu je dôležité aby ste na PRVÉ MIESTO dostali Váš USB FLASH DISK. Niekedy sa poradím pohybuje tlačidlami F5, F6. Potom nastavenie uložte a BIOS zatvorte. Teraz po zapnutí notebooku by sa Vám mala spustiť inštalácia Windows. Až sa dostanete ku kolónke s diskami, NAFORMÁTUJTE ICH (vymažú sa všetky dáta) a označte disk, na ktorom chcete operačný systém mať (RÝCHLEJŠÍ SSD DISK). Ak nepôjde inštalácia po formátovaní spustiť. Dajte odstrániť disk a inštalujte teraz.

       

Počas neskoršej fázy inštalácie NEMUSÍTE žiadne KÓDY ZADÁVAŤ. Pokračujte s obmedzenou inštaláciou, nepripájajte sa ani na internet (pri Windows 11 už musíte), nemusíte vytvárať ani žiadny Microsoft účet ani heslo (pri Windows 11 musíte). Pokračujte v pokoji tlačidlom ďalšie. Windows sa sám aktivuje po pripojení k internetu (ak bol notebook zakúpený s licenciou). Pokiaľ náhodou ne-napíšte nám a my Vám ho aktivujeme na diaľku.

  

   

   

Teraz máte na počítači ČISTÚ INŠTALÁCIU Windows, bez ovládačov, bez programov a pod. Pre správny chod notebooku je dôležité, aby boli ku všetkým komponentom NAINŠTALOVANÉ OVLÁDAČE. Sú rôzne spôsoby, ako to docieliť: 

  

   

⚫ Windows aktualizácia

⚫ Užívateľské aplikácie výrobcov (Lenovo Vantage, MSI Dragon Center, My ASUS, apod)

⚫ Stránky výrobcu notebooku alebo herného PC

⚫ Stránky výrobcu jednotlivých komponentov ( NVIDIA, AMD )

⚫ Software, ktorý automaticky sám ovládač vyhľadá, stiahne a nainštaluje.

    

  

My kvôli rýchlosti v compraider.sk využívame free verziu softwaru Driver Booster. ODKAZ: https://www.iobit.com/en/driver-booster.php

   

   

     

Veľa šťastia, pevné nervy 👌