Ako sa starať o svoj vlastný notebook?

  

Tak ako každá vec na svete, aj Váš milovaný herný notebook potrebuje nejakú tú starostlivosť a starosť. Za to sa Vám odvďačí správnym fungovaním a dlhou životnosťou. A to sa oplatí...

       

HERNÉ NOTEBOOKY disponujú väčším výkonom a VÄČŠÍ VÝKON = VÄČŠIE TEPLO. Je dôležité, aby toto teplo bolo čo najrýchlejšie a čo najlepšie odvádzané preč. Na to slúžia otvory na zadnej a spodnej strane notebooku, ktoré musia zostať voľné a ODCHODU TEPLÉHO VZDUCHU NESMIE NIČ BRÁNIŤ.

  

 

  

     

Píšeme to preto, že si hromada ľudí s notebookom večer zalezie do pelechu a púšťa si filmy, surfuje internetom a podobne. Je to veľmi fajn, až na to, že sa notebook zaborí do perín a tie jeho životne dôležité otvory, ktoré môžeme prirovnať k pľúcam, zostanú upchaté.

       

Neznamená to, že sa hneď na druhý deň nezapne a umrie kvôli jednému večeru s pánom, ale na životnosti mu tým určite nepridáte. Nadmerné tepelné namáhanie väčšinou odnesie grafický čip v miestach, kde je pripájaný k základnej doske a jeho výmena, alebo oprava tzv. Reballing nie je lacnou záležitosťou. Vo Vašom záujme preto odporúčame používať notebook výhradne na pevnom podklade (na stole) av kombinácii s chladiacou podložkou. Herný notebook sa Vám za to odmení dlhou životnosťou a bezproblémovým chodom.

     

Pre zdatnejších z Vás - každý cca pol rok môžete odskrutkovať opatrne spodný kryt a chladenie opatrne VYFÚKAŤ od prachu a nečistôt.

 

       

    

NIKDY (ak to nie je nevyhnutné) NEVYPÍNAJTE NOTEBOOK tzv. „natvrdo“ (stlačením tlačidla na klávesnici). Dostáva tým zabrať pevný disk a môžete tak prísť o svoje dáta. Navyše sa vždy spustí automatická oprava, ktorá môže spôsobiť, že notebook do windowsu už nenájde.

   

NEMLAŤTE v zápale hry DO KLÁVESNICE - za to, že sa Vám nedarí v hre predsa notebook nemôže! Až vychladnete a zistíte, že niektoré tlačidlá nefungujú, budete naštvaní hlavne na samých seba.

 

       

   

S JEDLOM NAD KLÁVESNICOU Vám notebook tiež nepoďakuje - omrvinky sa odtiaľ dostávajú len veľmi ťažko a nevyzerá to veľmi vábne. O akejkoľvek tekutine sa ani nebavíme. PO POLITÍ KLÁVESNICE notebook ihneď vypnite, odpojte od zdroja, pokiaľ to zvládnete- odpojte batériu a už nezapínajte. So šťastím Vám to v servise dajú dohromady.

   

AK BUDETE NOTEBOOK PRENÁŠAŤ - dbajte na to, aby ste klávesnicu pred zatvorením veka prikryli nejakou látkou (niektorí výrobcovia dodávajú spolu s notebookom). Predídete tomu, že sa Vám tlačidlá časom „obtlačia“ na displej.

ČO SA TÝKA SOFTWARU - udržujte operačný systém aktualizovaný. To isté sa týka ovládačov všetkých komponentov. Defragmentujte a optimalizujte raz za čas svoje pevné disky. Majte aktívny antivírusový program a firewall. Zálohujte si svoje dáta.

         

Z nasledujúceho odkazu si môžete stiahnuť podarenú aplikáciu na automatické aktualizácie ovládačov všetkého hardvéru:

ODKAZ: https://www.iobit.com/en/index.php?s

      

 

   

HARDWARE - LEN AK SI TRÚFNETE! Ako sme písali vyššie, ventilátory chladenia sa časom zanášajú prachom, podľa toho, v akom prostredí notebook prevádzkujete. Každý pol až jeden rok nie je od veci spodný kryt rozskrutkovať a ventilátory opatrne zbaviť prachu. Elektroniky vo vnútri sa veľmi nedotýkajte. Ak chcete mať istotu- odpojte konektor, ktorý vedie od batérie na základnú dosku. Ďalšia vec je teplovodivá pasta, ktorá sa nachádza medzi CPU a GPU čipmi a chladičom, ak chcete Thermal blokom. Podľa toho, ako často hráte a notebook tak pracuje vo vysokých teplotách, pasta vysychá a stráca svoju funkčnosť. V rozmedzí 1 - 2 rokov od zakúpenia notebooku ODPORÚČAME vykonať výmenu, či už v servise, u nás, alebo vlastoručne. compraider.sk používa produkty od spoľahlivého výrobcu Thermal Grizzly.

  

 

   

  

TAKTOVANIE CPU či GPU by sme tiež NEODPORUČOVALI. U niektorých procesorov sa to priamo ponúka, ale z dlhodobého hľadiska sa to neoplatí. To isté sa týka ŤAŽENIA KRYPTOMENY, kedy ide notebook nonstop na maximálny výkon. Pri vysoko výkonných herných notebookoch sú výrobcovia radi, keď to vôbec nejako uchladí a teploty sa aj tak pohybujú vo vyšších stupňoch, než pri stolnom hardvéri. Môžete si stiahnuť rôzne aplikácie, ktoré monitorujú teploty jednotlivých komponentov a strážiť si tak svoj herný notebook, keď z neho budete žmýkať maximum.

   

  

    

Veľa šťastia...