Ako zrýchliť notebook alebo herné PC?

   

Po nejakom dlhšom používaní notebooku či stolného PC, sa Vám môže zdať, že už nie sú tak rýchli ako „zamlada“. Nabiehanie do Windows je zdĺhavé a keď už sa tam dostanete a kliknete na ikonu prehliadača, aby ste mrkli, čo je vo svete nového, čaká Vás rovnaké koliesko.

   

NA VINE SÚ DVE VECI, poprípade kombinácia jednej s druhou.

        

ŠKODLIVÝ SOFTWARE – v skratke ide o programy (spyware, adware, malware), ktoré sa vďaka internetu infiltrujú do Vášho počítača alebo notebooku. Každý má svoje určité špecifikácie a robí rôznu „pasce“, ale výsledok bude podobný. Spomalený, zasekaný a zle fungujúci operačný systém a Vaše nervy vo vedre. Ale to je stále tá lepšia stránka tohto nebezpečenstva. V prípade Vašej neopatrnosti a ledabylosti z toho môže byť krádež identity, citlivých dát, alebo napríklad aj vyluxované bankové konto. A to už sú trošku väčšie problémy. OPATRNOSŤ JE NA MIESTE!

     

ZASTARALÝ HARDWARE – technológia a výpočtová technika sú doslova každým dňom inovované a výkonný herný notebook, ktorý ste zakúpili pred rokom, už dnes nemusí byť až taký výkonný a podobne. Pokiaľ chce byť človek rýchly, stíhať dnešným aplikáciám a hrám, ktoré sú na hardvérové ​​požiadavky čím ďalej náročnejšie, musí skrátka investovať. To je dnešná politika výrobcov naprieč všetkým odvetvím. Určite nám dáte za pravdu.

     

  

         

    

PREVENCIA

    

SOFTWARE – poďme sa pozrieť na pár zásad bezpečného surfovania po internete av skratke si povedzme, akým veciam sa vyvarovať, ak chceme uchrániť svoje dáta pred každodennou hrozbou.

    

NENAVŠTEVUJTE podozrivé stránky a webové stránky.

NEOTVÁRAJTE neznáme EMAILY a označte ich ako SPAM.

NEKLIKAJTE na podozrivé ODKAZY (DARČEKY, VÝHRY, POZVÁNKY).

NEZDIELAITE svoje osobné údaje, pokiaľ to nie je nevyhnutné.

OVERUJTE: napr. email, ktorý Vám dorazí z nejakej štátnej inštitúcie, banky, apod. NEMUSÍ byť tým, za čo sa vydáva.

     

Strolujte starostlivo hlavičku a adresu odosielateľa, či naozaj sedí s príslušným orgánom. Zadajte si informácie do Googlu a porovnajte. Môžete na príslušný úrad ZAVOLAŤ a OPÝTAŤ sa.

    

      

  

  

OCHRANA PRED VÍRUSMI A HROZBAMI vo WINDOWS – je spravidla nastavená ako aktívna a automaticky vykonáva aktualizácie, stačí ju teda NEVYPÍNAŤ.

   

FIREWALL – funguje na rovnakom princípe ako Ochrana pred vírusmi a hrozbami. NEVYPÍNAŤ.

  

ANTIVÍROVÝ PROGRAM – ste li normálny užívateľ, je úplne postačujúca automatická ochrana, ktorú poskytuje každý operačný systém od Windows v kombinácii s dodržiavaním zásad, ktoré sme si uviedli pred chvíľou. Platené antivírusové programy sú navyše neskutočne otravné. Ak by ste rozhodli svoju bezpečnosť predsa len posilniť, tu sú odkazy na podľa nás najlepšie antivírusové softvéry dnešnej doby (niektoré ponúkajú aj free neplatenú verziu): AVIRA ESET NOD32 AVG

        

                  

  

HARDWARE – Ak je operačný systém Windows nainštalovaný na klasickom platňovom disku tzv. Hardisku (HDD), môžete počítať s tým, že rýchlosť načítania dát nebude najvyššia a časom sa bude len zhoršovať. Poznáte to aj podľa zvuku, ktorý notebook či PC pri načítaní dát vydáva. Je to také to typické „chrústanie“ v horšom prípade pískania.

   

VYČISTENIE DISKU: Systémový nástroj Windows, ktorý Vám zobrazí zoznam súborov, ktoré zbytočne zaberajú miesto na disku a je možné ich po schválení nechať vymazať. Sú to rôzne dáta, pochádzajúce z prehliadania internetu, súbory v koši a pod.

   

DEFRAGMENTÁCIA DISKU: Čas od času neuškodí spustiť vo Windows tiež Defragmentáciu a optimalizáciu jednotiek (pokiaľ nie je automatická), ktorý slúži na preskupenie rôznych, dlhodobo uložených súborov, ktoré vznikli z užívateľskej činnosti na PC či notebooku. U klasického pevného disku vďaka tomu dochádza k spomaleniu počítača.

  

   

  

Obe aplikácie stačí zadať do vyhľadávača vo Windows.

   

NEVYPÍNAJTE pokiaľ to nie je nevyhnutné notebook alebo počítač takzvane „natvrdo“. To znamená tlačidlom vypnúť nad klávesnicou. Nesvedčí to pevnému disku a spôsobuje to jeho poškodenie.

   

NEMLAŤTE do klávesnice a NEHÁDZAJTE s notebookom – otrasy môžu privodiť aj poškodenie hardisku.

  

  

RIEŠENIE

  

SOFTWARE

   

 Aj napriek všetkej prevencii sa najskôr časom stráveným na notebooku vo vnútri operačného systému niečo „uhniezdi“ av tomto prípade ODPORÚČAME PREINŠTALOVAŤ WINDOWS. Návod ako to urobiť, nájdete v ďalšom článku. Odporúčame vykonať čistú inštaláciu, s vymazaním všetkých dát. Tie si vopred zálohujte na USB flash disk, pokiaľ je to možné. Takzvané odvírovanie, ktoré ponúka rôzne antivírusové programy nie sú stopercentné a nemusia Vás vírusov zbaviť.

HARDWARE

   

Čo sa týka HARDWARU, zvážili by sme ako prvú možnosť jeho UPGRADE. Pokiaľ Váš operačný systém nebeží na SSD disku, ale na klasickom HDD, určite by sme odporučili kúpu SSD disku, pokiaľ základná doska Vášho notebooku či počítača túto možnosť podporuje. Rýchlosť všetkých operácií je potom niekoľkonásobne svižnejšia. Navýšením operačnej pamäte RAM tiež nič nepokazíte a polepšia si hlavne užívatelia, ktorí pracujú vo viacerých aplikáciách naraz, streameri a nároční hráči. Pokiaľ je Váš notebook už zastaraný, upgrade prevyšuje cenu notebooku, nezostáva nič iné, než investovať do nového.

    

  

 

  

Ak by ste sa rozhodli pre upgrade svojho notebooku, herného pc, alebo grafiky navštívte našu ponuku tu: PC Art zostavy, herné notebooky, herné PC, grafické karty

    

S pozdravem compraider.cz